Chustonoszenie a równość płci!

Jako chustomama nie mogłam oprzeć się pokusie, aby sprawdzić, czy chustonoszenie ma jakikolwiek związek z równością płci i przełamywaniem stereotypów. W związku z tym spotkałam się z doradczynią noszenia w chuście, żeby porozmawiać na ten temat.

Anna Furmaniuk i Mira Orlińska rozmawiają o chustonoszeniu w kontekście równości płciZapraszam Was do obejrzenia wywiadu z Anną Furmaniuk – jedną z pierwszych w Polsce instruktorek noszenia dziecka w chuście oraz współzałożycielką Fundacji Wspierania Rodziny “Matecznik”.

Rozmawiałyśmy o tym, jaki wpływ ma chustonoszenia na emocjonalny rozwój dzieci i o tym jaki ma ono związek z równością pomiędzy mamą a tatą w podziale opieki nad niemowlętami.

Oglądając wywiad, dowiecie się między innymi:

  • Dlaczego chustonoszenie pomaga nawiązać ojcu więź z dzieckiem już od pierwszych dni życia i dlaczego jest to takie ważne? Michał z córką Klarą w chuście
  • Jak chustonoszenie wzmacnia poczucie kompetencji u młodych ojców?
  • Dlaczego noszenie dziecka w chuście sprzyja budowaniu partnerskiej relacji pomiędzy rodzicami i przełamuje model rodziny, w którym to głównie kobieta sprawuje opiekę nad potomstwem?
  • Dlaczego dzieci czują się tak dobrze, będąc noszonymi w chuście oraz co ma to wspólnego z poczuciem bezpieczeństwa u niemowlaków?
  • Dlaczego chustonoszenie dzieci, szczególnie przez ojców, ma pozytywny wpływ na przełamywanie stereotypów.

Na koniec wypowie się chustotata o tym, co jemu dało chustonoszenie i dlaczego zdecydował się nauczyć motać swoją córkę.

Mamusie i tatusiowie dzieci pełnych mocy, noście swoje chuściochy jak najwięcej i jak najczęściej, ponieważ chustobunt zjawia się szybciej, niż się spodziewacie 🙂

Całą rozmowę możecie obejrzeć tutaj: