Kampania MOCne SŁOWA

Ty, Twoja córka i Twoja koleżanka jesteście…


ELOKWENTNE a nie PYSKATE
PRZEBOJOWE a nie BEZCZELNE
ZDECYDOWANE a nie PRZEMĄDRZAŁE…

Czy czujesz już różnicę? 🙂

Z powodu stereotypów dziewczynki już od najmłodszych lat spotykają się z krytykującymi i deprecjonującymi sygnałami skierowanymi w ich stronę, a także w stronę otaczających je dorosłych kobiet.

A przecież to, jak mówimy do nich i o nich, oraz jak wypowiadamy się ich obecności o dorosłych kobietach, wpływa na rozwój ich poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości.

Tymczasem są lepsze słowa – takie, które budują i wzmacniają.

Na przykład możemy wybrać, żeby o dziewczynce powiedzieć „PEWNA SIEBIE” zamiast „ZAROZUMIAŁA”. Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy otwarci na przejawy mocy ze strony małych i dużych kobiet.

Dziewczyny, kobiety! Nie czekajmy, aż zaczną do nas mówić inaczej. Zacznijmy same mówić o sobie POZYTYWNIE!!

Kampania MOCne SŁOWA

Kampania MOCne SŁOWA powstała, żeby pokazać, jak możemy codziennie, wspólnie tworzyć środowisko, społeczeństwo i świat, który jest wpierający dla dziewczynek i kobiet. W ramach kampanii:

1. Stworzyłyśmy koszulki pełne mocy

W ramach kampanii MOCne SŁOWA stworzyłyśmy, w partnerstwie z koszulove.com, unikalną kolekcję koszulek i body. Widnieją na nich napisy z przekreślonymi negatywnymi słowami, które często używane są wobec kobiet i dziewczynek np. „PYSKATA”. Obok widnieje pozytywne słowo opisujące to samo zachowanie np. „ELOKWENTNA”.

 

Niektóre hasła zwracają też uwagę na to, co stoi za pewnymi emocjami i zachowaniami, i że warto dobierać słowa, które biorą to pod uwagę np. „NIEGRZECZNA NIEZALEŻNA” lub „WYMAGAJĄCA RZETELNA”. Zobacz wszystkie hasła kampanii.

Interesuje Cię zakup kampanijnej koszulki? Wpadnij do sklepu koszulove.com. Dochód ze sprzedaży wspiera projekt Dziewczynka Pełna Mocy!
2. Rozkręcamy dialog w mediach społecznościowych

Dzięki artykułom i krótkim filmikom oraz dzięki postom w mediach społecznościowych, naszym i ze strony osób, które zdecydowały się wziąć w udział, zachęcamy do refleksji o tym, co i w jaki sposób mówimy do i o dziewczynkach i kobietach. Śledź kampanię na Facebooku i Instagramie pod hasztagiem #MOCneSŁOWA.

Zobacz pełną listę Ambasadorek kampanii i ich wpisy w mediach społecznościowych tutaj.

W kampanię włączyły się już rozmaite działaczki, blogerki oraz osoby prywatne, którym kwestie równouprawnienia leżą na sercu. A tutaj znajdziesz nasze artykuły stworzone w ramach kampanii:

Napis: Przemądrzała przekreślone Elokwentna

Jak wyszczekana kobieta zmieniła świat czekając na tramwaj

Historia z życia wzięta. Wydarzyła się blisko tydzień temu, kiedy stałam na przystanku tramwajowym i czekałam na 16, która miała zawieźć mnie z pracy w kierunku […]

Dziewczynki w koszulkach kampanii Mocne Słowa

A co jeśli po prostu jest pyskata?

Czy zamieniając negatywne łatki językowe na pozytywne wychowamy egoistyczne, niezdolne do współpracy pokolenie? Kampania MOCne SŁOWA spotkała się głównie z pozytywnym odbiorem, ale pojawiły się […]

Co Ty możesz zrobić?

Wesprzyj kampanię manifestując w mediach społecznościowych, że nie zgadzasz się, na to, żeby mówiono o Tobie lub o Twojej córce w negatywny sposób. Możesz użyć do tego kampanijnych haseł w naszej wersji lub w swojej wariacji.

Wyraź siebie w dowolny sposób i otaguj #MOCneSŁOWA oraz #DziewczynakPełnaMocy, żebyśmy mogły te posty odnaleźć i się angażować.

Jeśli zdecydujesz się kupić i założyć kampanijną koszulkę, na pewno wzbudzisz zainteresowanie i skłonisz do myślenia lub choć lekko rozbudzisz świadomość.

Co chcemy osiągnąć?

Poprzez kampanię MOCne SŁOWA chcemy zainspirować do myślenia o tym, co przekazujemy dziewczynkom od maleńkości w słowach, które wybieramy.

Dzięki kampanii chcemy zwrócić uwagę, szczególnie rodziców i wychowawców, że bardzo często dziewczynki są wychowywane w otoczeniu krzywdzących je stereotypów, a także pokazać jeden ze sposobów, żeby to zmienić.

Po drugie chcemy, żeby żyło się nam wszystkim razem lepiej. Wiemy, że dobór słów nadaje emocjonalnego zabarwienia obserwowanym zjawiskom. Jeśli więc określimy osobę jako „WYMAGAJĄCĄ”, będziemy prawdopodobnie odczuwać negatywne emocje na temat jej zachowania. Natomiast jeśli pomyślimy, że jest „RZETELNA”, to automatycznie przestawimy się na postrzeganie pozytywnych stron jej postawy i sami poczujemy się lepiej!

Chcemy, żeby do dziewczynek i kobiet mówiono tak, żeby każda z nas czuła się dobrze ze sobą.

Chcemy, żeby mówiono tak o nas i do nas, o naszych córkach i do naszych córek oraz żebyśmy mówiły tak o sobie samych i o sobie nawzajem.

Kampania MOCne SŁOWA jest realizowana we współpracy między projektem Dziewczynka Pełna Mocy a marką koszulove.com. Więcej o tym, kto stoi za kampanią tutaj.