Kampania MOCne SŁOWA

Ty, Twoja córka i Twoja koleżanka jesteście…


ELOKWENTNE a nie PYSKATE
PRZEBOJOWE a nie BEZCZELNE
ZDECYDOWANE a nie PRZEMĄDRZAŁE…

Czy czujesz już różnicę? 🙂

Z powodu stereotypów dziewczynki już od najmłodszych lat spotykają się z krytykującymi i deprecjonującymi sygnałami skierowanymi w ich stronę, a także w stronę otaczających je dorosłych kobiet.

A przecież to, jak mówimy do nich i o nich, oraz jak wypowiadamy się ich obecności o dorosłych kobietach, wpływa na rozwój ich poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości.

Tymczasem są lepsze słowa – takie, które budują i wzmacniają.

Na przykład możemy wybrać, żeby o dziewczynce powiedzieć „PEWNA SIEBIE” zamiast „ZAROZUMIAŁA”. Wszystko zależy od tego, czy jesteśmy otwarci na przejawy mocy ze strony małych i dużych kobiet.

Dziewczyny, kobiety! Nie czekajmy, aż zaczną do nas mówić inaczej. Zacznijmy same mówić o sobie POZYTYWNIE!!

Kampania MOCne SŁOWA

Żeby pokazać, jak możemy codziennie, wspólnie tworzyć środowisko, społeczeństwo i świat, który jest wpierający dla dziewczynek i kobiet:

1. Stworzyłyśmy koszulki pełne mocy

W ramach kampanii MOCne SŁOWA tworzymy unikalną kolekcję koszulek i body, we współpracy z marką koszulove.com. Widnieją na nich napisy z przekreślonymi negatywnymi słowami, które często używane są wobec kobiet i dziewczynek np. „PYSKATA”. Obok widnieje pozytywne słowo opisujące to samo zachowanie np. „ELOKWENTNA”.

 

Niektóre hasła zwracają też uwagę na to, co stoi za pewnymi emocjami i zachowaniami, i że warto dobierać słowa, które biorą to pod uwagę np. „NIEGRZECZNA NIEZALEŻNA” lub „WYMAGAJĄCA RZETELNA”. Na kobiecych koszulkach dotykamy także bardziej kontrowersyjnych łatek językowych.

Dostępne będą koszulki z całą gamą haseł, które możecie zobaczyć tutaj.

KUP KOSZULKĘ

2. Rozkręcamy dialog w mediach społecznościowych

Dzięki artykułom i krótkim filmikom oraz dzięki postom w mediach społecznościowych, naszym i ze strony osób, które zdecydowały się wziąć w udział, zachęcimy do refleksji o tym, co i w jaki sposób mówimy do i o dziewczynkach i kobietach.

Do udziału w kampanii zapraszamy rozmaite działaczki, artystki, blogerki oraz osoby prywatne, którym kwestie równouprawnienia leżą na sercu.

Co Ty możesz zrobić?

Wesprzyj kampanię manifestując w mediach społecznościowych, że nie zgadzasz się, na to, żeby mówiono o Tobie lub o Twojej córce w negatywny sposób. Możesz użyć do tego kampanijnych haseł w naszej wersji lub w swojej wariacji.

Wyraź siebie w dowolny sposób i otaguj #MOCneSŁOWA oraz #DziewczynakPełnaMocy, żebyśmy mogły te posty odnaleźć i się angażować.

Jeśli zdecydujesz się kupić i założyć kampanijną koszulkę, na pewno wzbudzisz zainteresowanie i skłonisz do myślenia lub choć lekko rozbudzisz świadomość.

Co chcemy osiągnąć?

Poprzez kampanię MOCne SŁOWA chcemy zainspirować do myślenia o tym, co przekazujemy dziewczynkom od maleńkości w słowach, które wybieramy.

Dzięki kampanii chcemy zwrócić uwagę, szczególnie rodziców i wychowawców, że bardzo często dziewczynki są wychowywane w otoczeniu krzywdzących je stereotypów, a także pokazać jeden ze sposobów, żeby to zmienić.

Po drugie chcemy, żeby żyło się nam wszystkim razem lepiej. Wiemy, że dobór słów nadaje emocjonalnego zabarwienia obserwowanym zjawiskom. Jeśli więc określimy osobę jako „WYMAGAJĄCĄ”, będziemy prawdopodobnie odczuwać negatywne emocje na temat jej zachowania. Natomiast jeśli pomyślimy, że jest „RZETELNA”, to automatycznie przestawimy się na postrzeganie pozytywnych stron jej postawy i sami poczujemy się lepiej!

Chcemy, żeby do dziewczynek i kobiet mówiono tak, żeby każda z nas czuła się dobrze ze sobą.

Chcemy, żeby mówiono tak o nas i do nas, o naszych córkach i do naszych córek oraz żebyśmy mówiły tak o sobie samych i o sobie nawzajem.

Dochód ze sprzedaży koszulek wspiera rozwój projektu Dziewczynka Pełna Mocy. Więcej o tym, kto stoi za kampanią tutaj.