Dołącz do nas!

Dołącz do kampanii MOCne SŁOWA: co, po co, jak i dlaczego?

O kampanii

Kampania MOCne SŁOWA ma na celu zwrócenie uwagi na stereotypy i łatki językowe, które często wkradają się do słów, które są kierowane w stronę dziewczynek i kobiet.

Niektóre są deprecjonujące a inne wspierające – można przecież powiedzieć UPARTA albo WYTRWAŁA i opisać albo negatywną albo pozytywną stronę zachowania!

Chcemy zwrócić na to, że ogromne znaczenie ma to, jak mówimy do dziewczynek.To, w jaki sposób określamy ich zachowania i cechy charakteru, i w jaki sposób wypowiadamy się w ich obecności o dorosłych kobietach, wpływa przecież na rozwój ich poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości.

Chcemy powiedzieć: dość negowania i korygowania nas i naszych córek. Chcemy pokazać jakie słowa dają, a jakie odbierają moc.

Jak?

Koszulki pełne mocy

Głównym narzędziem kampanii będą koszulki i body dla dzieci oraz koszulki i bluzy do karmienia dla kobiet z napisami, takimi widać poniżej. Naszym marzeniem jest, że zacznie je nosić wiele dziewczynek i kobiet, i że każda osoba, która taką koszulkę zobaczy, pomyśli o tej kwestii choć przez chwilę .

Będzie też możliwość wyboru innego hasła z listy kampanii lub stworzenia swojego, a także wykonania odręcznie napisu, który zostanie naniesiony na koszulkę.

Koszulki tworzymy w partnerstwie z zaprzyjaźnioną marką koszulove.com. Dochód ze sprzedaży kampanijnych koszulek wesprze dalszy rozwój projektu Dziewczynka Pełna Mocy.

Działania w mediach społecznościowych

Do udziału w kampanii zapraszamy rozmaite działaczki, artystki, blogerki oraz osoby prywatne, którym kwestie równouprawnienia leżą na sercu.

Dostaną one od nas koszulki w prezencie i dzięki nim rozkręcimy rozmowę w mediach społecznościowych o tym, jak mówi się do dziewczynek i do kobiet.

Będziemy starały się pozyskać uwagę internetowych magazynów i portali. Będziemy tworzyć artykuły i filmiki w tematyce kampanii, a także starać się dotrzeć do rozmaitych mediów.

Jeśli też jesteś zmęczona łatkami językowymi, które przyczepia się do Ciebie, Twoich córek czy koleżanek – jeśli zależy Ci na kulturze języka i szacunku do kobiecych przejawów mocy – dołącz do nas!

Jak wybrać swoją koszulkę?

Proponujemy Ci wybranie sobie hasła kampanii z naszej listy – tego z którym identyfikujesz się najbardziej – i napisanie go odręcznie, Twoim pismem z Twoimi emocjami, czarnym markerm na kartce A4. Napis wykonany przez Ciebie zostanie naniesiony na koszulkę, którą otrzymasz od nas w prezencie.

Pełną listę proponowanych haseł możesz zobaczyć tutaj.

Jeśli masz córkę, która już potrafi pisać, zapraszamy także ją do wykonania drugiego napisu.

Jeśli wolisz, możesz też wybrać sobie standardową koszulkę(i), której napis jest przygotowywany przez profesjonalnego grafika (do wglądu wkrótce).

Jak wesprzeć kampanię?

Wesprzyj kampanię poprzez pokazanie Twojej koszulki (koszulek) w mediach społecznościowych. Zachęcamy do zrobienia kilku postów w temacie kampanii: o sile języka, o tym, co i w jaki sposób mówimy do dziewczynek i kobiet. Można to zrobić na wiele sposobów: np. w poście Facebookowym lub na Instagramie lub w artykule na blogu.

Jeśli bierze udział Twoja córka, a z zasady nie umieszczasz jej zdjęć, szanujemy Twój wybór i możemy podejśc do tego kreatywnie, np. możeby zrobić zdjęcie w pokoju dziecięcym leżącej koszulki na łóżku albo prania, gdy się suszy?

Proponujemy, zrób też zdjęcie, kiedy robisz / robicie napis!

Hasztagi kampanii to #MOCneSŁOWA i #DziewczynkaPełnaMocy. Prosimy o tagowanie projektu ‘Dziewczynka Pełna Mocy’: jesteśmy na Facebooku, Instagramie, Twitterze a nawet YouTube‘ie: będziemy się angażować, podawać dalej, włączać w dialog z publicznością etc.

Pokażmy razem, jak możemy codziennie tworzyć środowisko, społeczeństwo i świat, który jest wpierający dla dziewczynek i wzmacnia ich poczucie wartości!

Jak zrobić i wysłać do nas napis?

Jeśli zdecydowałaś zrobić ręcznie napis, najpierw wybierz sobie hasło z listy.

Użyj białej kartki A4 i czarnego markera. Napisz hasło tak, jak czujesz. Zrób 2-3 wersji.
UWAGA! Nie rób sama przekreślenia — będzie ono naniesione graficznie.
Na kartce z hasłem możesz dodać też swoje inicjały lub parafkę.

Zeskanuj kartki z napisami i wyślij do nas na adres e-mail: paulina@dziewczynkapelnamocy.pl
Do skanowania możesz użyć aplikacji na telefon, na przykład CamScanner:

CamScanner na Android
CamScanner na iPhone

Koszulka dla Ciebie

Bez względu na to, czy zdecydowałaś się wykonać ręczny napis, czy wolisz koszulkę od grafika, otrzymasz ją od nas w prezencie. Jeśli w kampanii weźmie udział Twoja(e) córka(i), ona(e) także otrzyma(ją) w prezencie swoją(e) koszulkę(i).

Będziemy potrzebować Twój adres do wysyłki, a także rozmiar(y).

Rozmiary koszulek dla kobiet:

Rozmiary body i koszulek dla dziewczynek: