„Kosmiczne Dziewczyny” — „Opowieści na Dobranoc” dla starszych buntowniczek

Książka „Kosmiczne Dziewczyny” to 50 historii niezwykłych kobiet, które przyczyniły się do podboju kosmosu.

Książka oparta jest na tej samej formule co “Opowieści na Dobranoc dla Młodych Buntowniczek“: na jednej stronie znajduje się historia dotycząca danej bohaterki lub bohaterek a na drugiej znajdujemy barwną ilustrację dotyczącą tej historii.

Z kart książki dowiemy się o historiach inżynierek, uczonych, lekarek, prawniczek, menadżerek, techniczek, astronautek i przedstawicielek innych niezliczonych zawodów, które odegrały ważną rolę w misji posłania człowieka do gwiazd.

Autorką książki jest Libby Jackson, która koordynuje pracę brytyjskich specjalistów od lotów załogowych i problemów związanych z mikronawigacją. Jackson spełniła swoje zawodowe ambicje, ale uznała, że niezwykle ważne jest spisanie osiągnięć kobiet w dziedzinie tradycyjnie zdominowanej przez mężczyzn.

Jest jednak kilka kluczowych różnic pomiędzy „Kosmicznymi Dziewczynami” a „Opowieściami na Dobranoc dla Młodych Buntowniczek”:

Poziom tekstu jest bardziej zaawansowany w “Kosmicznych Dziewczynach“, tak więc książkę polecamy dla dziewczynek starszych — od 10 roku życia wzwyż. Teksty biograficzne dostarczają dzięki temu więcej kontekstu, który wyraziściej przybliża czytelnikom, w jakich uwarunkowaniach społecznych działała dana bohaterka — dzięki temu jaśniejsze jest, dlaczego jej dokonania są tak znaczące. W „Opowieściach” teksty są bardzo proste, ale przez to czasem trzeba dopowiedzieć dziewczynkom, o co tak naprawdę chodzi.

Niewątpliwą zaletą „Kosmicznych Dziewczyn” jest to, że obok indywidualnych biografii, pojawiają się także zbiorowe. Znajdujemy w niej historie o grupach kobiet, jak na przykład szwaczki z Waltham.

W ten sposób autorka włącza ważne kolektywne aspekty, jak na przykład sytuację rodzin znanych astronautów w czasie pierwszych wypraw w kosmos — ich partnerki, choć same nie nie leciały na księżyc, musiały mierzyć się z zainteresowaniem mediów i oczekiwaniami społecznymi, a jednocześnie dbać o dobro swoich dzieci. Jackson wspomina także historie kobiet, których nazwisk dzisiaj już nikt nie pamięta, a które godzinami pieczołowitej pracy wspierały misje kosmiczne.

Ilustracje w „Kosmicznych Dziewczynach” wykonane przez studentów London College of Communication są ładne, niestety odstają wizualnie od przepięknej szaty graficznej „Opowieści na Dobranoc”. Dodatkowo „Opowieści na Dobranoc dla Młodych Buntowniczek” posiadały oryginalny i bardzo upełnomocniający tytuł, który dało się dosłownie przetłumaczyć na język polski. Z kolei oryginalny tytuł „Kosmicznych Dziewczyn”, czyli „The Galaxy of Her Own” stawia w tej kwestii nieco więcej wyzwań. Szkoda jednak, że postawiono w polskim tytule na słowo „dziewczyny”, skoro książka to biografie dorosłych kobiet.

Są to jednak drobne wady w porównaniu z najważniejszym, czyli treścią samej książki. Historie łączy wspólny wątek: kobiety bez względu na epokę, w której przyszło im żyć, nie dały się powstrzymać ograniczeniom, jakie nakładało na nie społeczeństwo. Jackson pragnie zainspirować młode dziewczyny do podążania za marzeniami i pokazać im, że inteligencja nie ma płci.

Książka do nabycia na stronie internetowej Wydawnictwa Kobiecego oraz w sklepach internetowych poniżej.