O NAS

Projekt ‘Dziewczynka Pełna Mocy’ powstał, aby wspierać dorosłych w wychowywaniu dziewczynek w taki sposób, aby wyrastały na zdrowe, szczęśliwe, silne i niezależnie myślące kobiety.

W tym celu tworzymy i polecamy rozmaite treści skierowane do rodziców i innych ważnych dorosłych dziewczynki, o tym, jak rozwijać w nich:

 • pewność siebie
 • niezależne myślenie
 • zdrowe podejście do własnego ciała i jedzenia
 • odwagę i ciekawość świata
 • zdrowe relacje z innymi i asertywność
 • samodzielność oraz umiejętność szukania pomocy

Promujemy dialog społeczny o tym, jak wychowywać dziewczynki w poszanowaniu równości płci i bez utrwalania stereotypów.

Prowadzimy debatę społeczną między innymi to tym:

 • Jakimi wzorcami otaczamy dziewczynki?
 • Jakie strategie wychowawcze wzmacniają i upełnomocniają dziewczynki?
 • Jakie przekazy na temat dziewczyńskości i kobiecości kryją się w książkach, podręcznikach i filmach oraz w kulturze i języku?
 • W jaki sposób kształtować i stymulować rozwój dziewczynek poprzez wybór zabawek, filmów czy bajek?
 • Czy rodzina, kultura, społeczeństwo i szkolnictwo tworzą optymalne warunki, aby dziewczynki realizowały swój potencjał i czuły, że zawsze mogą być sobą?

Projekt Dziewczynka Pełna Mocy stoi za kampanią społeczną MOCne SŁOWA – podkreślającą siłę języka i pokazującą jakie słowa budują w nas poczucie wartości i mocy.

Chcemy, aby dziewczynki wyrastały na kobiety rozumiejące istotne procesy społeczne i polityczne, umiejące zarządzać finansami i wymienić żarówkę.

Przede wszystkim jednak powinny zawsze czuć, że mogą być sobą.

Dzięki temu będą spełnione i szczęśliwe, i będą dokonywały wyborów życiowych odpowiednich dla samych siebie, bez względu na to, czy spełniają one, czy wykraczają poza, utarte schematy społeczne.

Kto stoi za projektem Dziewczynka Pełna Mocy?

Za projektem stoją kobiety, którym kwestie równouprawnienia leżą na sercu:

Paulina Banaś zdjęcie profilowePaulina Banaś
Założycielka Europejskiego Inkubatora Aktywizmu (European Activism Incubator) oraz inicjatorka projektu Dziewczynka Pełna Mocy. Wcześniej pracowała w Europejskich organizacjach pozarządowych zajmujących się polityką UE oraz miejską w kwestiach walkich z biedą i wykluczeniem społecznym, zatrudnieniem i równouprawnieniem. Absolwentka Kognitiwistyki ze specjalizacją Psychologia na Uniwersytecie Westminster w Londynie oraz Polityki Społecznej i Zdrowotnej w Maastricht w Holandii. Poznanianka z urodzenia, od niemal dekady mieszka i jest zakochana w Brukseli.
Napisz do Pauliny na: paulina(at)dziewczynkapelnamocy.pl

 

Julia Piotrowska
Zawodowo pracuje z tekstem. Wspiera projekt Dziewczynka Pełna Mocy pod kątem językowym.
Naukowo, jako doktorantka językoznawstwa, zajmuje się przemianami zachodzącymi we współczesnym języku polskim.
Ważne są dla niej tematy związane ze społecznym równouprawnieniem kobiet.
Prywatnie miłośniczka zwierząt, fanka muzyki rockowej i żona wspaniałego męża.
Napisz do Julii na: julia(at)dziewczynkapelnamocy.pl

O nas w mediach

10/04/2018 Wywiad telewizyjny w Poranek WTK. Mirę Orlińską gościła Olga Sokal: https://wtkplay.pl/video-id-38164-uwaga_dziewczynki_pelne_mocy_ruszyla_kampania_mocne_slowa

16/04/2018 Wywiad portalu E-inspiracje z Pauliną Banaś: http://e-inspiracja.pl/paulina-banas-sie-powinnismy-zastanowic-podsuwamy-dzieciom-a-czego-dlaczego-ojciec-uczy-syna-sprawdzac-cisnienie-kolach-a-corki-juz/

21/04/2018 Wywiad radiowy w audycji Wieczór RDC. Mirę Orlińską gościła Agnieszka Lipka-Barnett: http://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-mocne-slowa/

31/05/2018 Felieton Pauliny Banaś w cyklu Wolne Głosy na portalu ONEPoznańhttp://onepoznan.pl/wolne-glosy-dziewczynka-pelna-mocy-paulina-banas/

19/06/2019 Wśród wybranych kont na Instagramie w selekcji Ewy Wojciechowskiej w portalu Hallo Zdrowie. “Babska solidarność istnieje! Zobacz profile na Instagramie, które przeczą teorii, że kobiety się nie wspierają.

Wsparcie

Projekt rozwija się także dzięki współpracy z wieloma osobami i organizacjami. Do tej pory nieocenionego wsparcia udzieliły nam: