Pięć zdjęć niezwykle ciekawych kobiet, które koniecznie musisz pokazać swojej córce

Zdjęcia ciekawych kobiet, w niezwykłych sytuacjach, z opisami dla dzieci – aby córka z mamą (lub tatą) mogli razem poznać ich historie. Trochę faktów, trochę anegdot i ciekawostek – do poczytania w deszczowe niedzielne popołudnie albo w spokojniejszy wieczór – dla rozrywki, informacji, inspiracji.

#1 Oto Jane Goodall. Zawsze pasjonowały ją zwierzęta. Kiedy miała cztery lata, podczas odwiedzin na wsi schowała się na całe godziny w kurniku, żeby zobaczyć na własne oczy, jak kury znoszą jajka. Rodzice tak martwili się jej zniknięciem, że zawiadomili policję.

Kiedy Jane miała 26 lat, przeprowadziła się do Afryki i zaczęła prowadzić badania nad szympansami. Jane chciała poznać obyczaje tych zwierząt i relacje jakie panują między nimi w stadach. Niestety okazało się, że żyjące na wolności szympansy uciekały, kiedykolwiek Jane próbowała się do nich zbliżyć. Jane musiała więc przez całe miesiące bardzo cierpliwie oswajać szympansy, przesiadując całymi godzinami w odległości, z którą one czuły się komfortowo.

W końcu szympansy zaufały Jane i pozwoliły jej przebywać blisko siebie, a nawet nosić na rękach ich małe. Wtedy Jane odkryła zachowania szympansów, o którym wcześniej nikt nie wiedział, na przykład to, że posługują się one narzędziami. Dzięki książkom Jane i reportażom o jej pracy, cały świat dowiedział się o niezwykle ciekawym życiu, zwyczajach i inteligencji szympansów.

#2 Oto Kathrine Switzer. Bierze udział w biegu maratońskim w Bostonie. Maraton to jest taka impreza, dla której w wielu miastach zamyka się na cały jeden dzień ulice, aby uczestnicy mogli przebiec 42,195 kilometra. Na zdjęciu widzimy Kathrine, którą szarpią mężczyźni. Robią to, ponieważ uważają, że ani Kathrine, ani żadna inna kobieta, nie powinna brać udziału w biegu maratońskim. Zdjęcie zrobiono w 1967 roku, czyli dokładnie 50 lat temu.

Kathrine Switzer zarejestrowała się, żeby pobiec maraton, ponieważ nie podobało jej się, że w Bostonie od 70 lat odmawiano kobietom prawa do udziału w tej publicznej imprezie sportowej. W tamtych czasach sport uważano za domenę głównie męską i chłopięcą, więc kobiety i dziewczynki miały bardzo ograniczone możliwości uprawiania jakichkolwiek sportów. Kathrine chciała zwrócić uwagę na ten problem, gdyż wykluczanie kogoś z udziału w jakichkolwiek aktywnościach wyłącznie dlatego, że jest kobietą (lub mężczyzną) to dyskryminacja.

Pięć lat później kobiety mogły już oficjalnie brać udział w biegu maratońskim w Bostonie. Dzisiaj istnieją kluby sportowe dla dziewczyn i kobiet w rozmaitych dziedzinach sportu, a także baseny, siłownie i hale sportowe z których kobiety i mężczyźni korzystają na równych prawach. Jak widać, bardzo wiele może zmienić się na lepsze w przeciągu zaledwie 50 lat i dzięki aktywistkom takim jak Katherine.

#3 Oto Małgorzata Wojtaczka. Na tym zdjęciu idzie w stronę Bieguna Południowego. Biegun Południowy znajduje się na samym dole planety Ziemi, na kontynencie, który nazywa się Antarktyda. Antarktyda jest cała pokryta lodem i nie mieszkają tam żadni ludzie, tylko pingwiny. Małgorzata postanowiła, że sama dojdzie na Biegun Południowy. Jest to nie lada wyzwanie, ponieważ trzeba iść wiele kilometrów każdego dnia, a na Antarktydzie jest bardzo zimno.

Gdy Małgorzata zbliżała się do samego bieguna, temperatura wynosiła -35 stopni Celsjusza! W saniach, które Małgorzata ciągnie za sobą, jest jedzenie, namiot i wszystko inne czego potrzebowała podczas tej samotnej podróży. Małgorzata szła na biegun kilka miesięcy i nie pomagał jej w tej wyprawie nikt inny. Jest pierwszą Polką, której udało się tam dotrzeć – dokonała tego w styczniu 2017 roku.

#4 Oto Ruby Bridges. Na tym zdjęciu ma sześć lat. Jest pierwszą czarną dziewczynką, którą wysłano do szkoły z białymi dziećmi. Czy wiecie, że jeszcze niecałe 60 lat temu w Stanach Zjednoczonych Ameryki białe i czarne dzieci nie mogły chodzić razem do szkoły? Ten podział wynikał z rasizmu, czyli przekonania, że człowiek, który ma inny kolor skóry niż biały, jest kimś gorszym.

Wysłanie Ruby do szkoły z białymi dziećmi było jedną z pierwszych reform, wprowadzonych, żeby pokonać rasizm. Dla Ruby było to tak niebezpieczne zadanie, że do szkoły codziennie odwozili ją agenci rządowi!

Jeden z nich, Charles Bruks, opowiadał, że dziewczynka musiała niestety stanąć twarzą w twarz z nienawiścią ze strony osób, które nie akceptowały tych zmian. „Jak na sześciolatkę, która musiała pójść do nowej szkoły, w towarzystwie agentów rządowych, którzy byli dla niej kompletnie obcymi ludźmi, pokazała bardzo dużo odwagi. Nie płakała, nie narzekała. Szła z nami krok w krok, jak dzielna żołnierka” opowiadał. „Jesteśmy z niej wszyscy bardzo dumni.”

#5 Oto Megan Grassell. Megan założyła swoją własną firmę już w wieku 17 lat. Wszystko zaczęło się od tego, że 13-letnia siostra Megan potrzebowała pierwszego stanika i Megan zaoferowała, że pochodzi z nią po sklepach, żeby pomóc jej coś wybrać.

Podczas zakupów okazało się, że dziewczyny nie mogły znaleźć wygodnego stanika dla 13-letniej Mary. Wszystkie staniki wyglądały jak dla dorosłych kobiet – były dość seksowne, z podtrzymującymi drutami i poduszkami powiększającymi biust. Jednak siostra Megan nie czuła się jeszcze gotowa na noszenie takiej seksownej bielizny. Dlatego Megan postanowiła, że sama stworzy kolekcję staników, które będą kolorowe, ładne i wygodne, i które będą dobrze pasowały do ciała, zamiast zmieniać jego kształt.

Żeby otworzyć firmę, Megan musiała sama nauczyć się wszystkiego o projektowaniu, szyciu, materiałach, zamówieniach i o tym, jak prowadzi się przedsiębiorstwo i robi interesy. Sama zbudowała też sklep internetowy, gdzie od 3 lata sprzedaje staniki, a swoje pierwsze zamówienia realizowała z domu. Dzisiaj Megan ma 21 lat i jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych i przedsiębiorczych młodych kobiet w Stanach Zjednoczonych.

Historia której z tych dziewczyn i pań podobała się Wam najbardziej? Napiszcie na dole w komentarzach!