Prezenty na Dzień Dziecka – niestereotypowe, dla dziewczynek

Oto zestaw naszych pomysłów na prezenty na Dzień Dziecka dla dziewczynek. Są rozwijające, przez co umacniają i dodają dziewczynkom skrzydeł na różnych polach.

Wiek 1-3

dziewczynka uderza młoteczkiem w przebijanke

Kreatywny młoteczek – zabawka

Sklepy internetowe podają, że przebijanka z młoteczkiem to zabawka, z której ucieszy się „każdy budowlaniec”. Jednak wiele mam potwierdza, że dziewczynkom sprawia ona równie wielką radość!

Zabawka rozwija umiejętności manualne i kształtuje koordynacje psychoruchową – umiejętności czasem zaniedbywane u dziewczynek już na wczesnych etapach rozwoju.

Gdzie kupić?

Wiek 3-5

Walizka z magnesami Insekty – zabawka

walizeczka z magnesami owadami

Czy można rozwijać wiedzę o biologii już w tak młodym wieku? Walizka z magnesowymi insektami jest do tego wspaniałym narzędziem!

Na magnesach widnieją biedronki, motyle, koniki polne, ślimaki, żuki i inne owady. Możemy się bawić w umieszczanie ich na namagnetyzowanych obrazkach stawów wewnątrz walizeczki.

Możemy też dzięki niej rozbudzić w dziecku zainteresowanie światem owadów — rozmawiajmy o tym, że motyl wykluwa się z gąsienicy, a ślimaki wychodzą na chodniki po deszczu.

Świetna jako zabawka podróżna albo do zabrania ze sobą do cioci na imieniny.

Gdzie kupić?

Wiek 4-6

Gra Kolorowe Biedronki firmy Egmont pudełko

Kolorowe biedronki – gra planszowa

Kolorowe Biedronki to gra zaprojektowana tak, aby rozwijać myślenie strategiczne, podczas gdy estetyka i scenariusz gry są bardzo dziewczyńskie.

Biedronki stroją się na bal, a przedmiotem gry jest zdobywanie i wymiana kropek, tak, aby każda biedronka miała jedną z każdego koloru.
Gra oparta jest na współpracy, a nie na konkurencji między graczami – jeśli zdążymy z przygotowaniami na bal przed mrówkami, które próbują kraść nam kropki, wygrywa cała drużyna.

Ślicznie wykonana, zawiera elementy z magnesów, drewna i barwne plansze. Dzieci znajdą wiele innych kreatywnych zastosowań dla zawartości pudełka.

Gdzie kupić?

Wiek 5-7

Rozbudowany zestaw do zabawy w lekarkę

dziewczynka bawi się w lekarkę fartuch maska

Zabawa w lekarza to jedna z ulubionych zabaw dzieci każdej płci. Nie mówmy dziewczynkom, że “na medycynę trudno się dostać”, tylko że wszystko jest w zasięgu ich możliwości, a każda porażka to możliwość nauki i osobistego wzrostu (Jak? Przeczytajcie w artykule “Jak uczyć dziewczynki radzić sobie z porażkami”)

Ten zestaw zawiera wszystko, czego używa prawdziwa internistka: prawdziwy działający stetoskop, fartuch, maseczkę, plastry, gazik, bandaż i pincetę.

Gdy dziewczynka osłucha już każdego w rodzinie, mamy świetny pretekst, żeby porozmawiać o tym, jak działają serce i płuca w organizmie człowieka, a tym samym zachęcić dziewczynki do nauki przedmiotów ścisłych.

Gdzie kupić?

Wiek 6-8

dziewczynka z robotem stworzonym z tecno wood premium

Zestaw konstrukcyjny Tecno Wood Premium – zabawka kreatywna

Zbuduj robota, pieska, króliczka i dźwig. Wiele „typowych” zabawek dla dziewczynek słabo rozwija umiejętności rozumowania przestrzennego, bardzo istotnej w przedmiotach ścisłych. Zadbajmy o to już od najmłodszych lat!

Zestaw Tecno Wood Premium zawiera plastikowe śruby oraz drewniane elementy w ładnych wzorkach i kolorach, a zatem będzie się na pewno podobał!

Gdzie kupić?

Wiek 7-9

Fabryka Glutożelków – zestaw do eksperymentów

zabawka naukowa Fabryka Glutożelków pudełko

Które dziecko z zachwytem nie trzymało w ręku czegoś, co przypomina gluta? Fabryka Glutożelków to świetna zabawa, która jednocześnie pomaga “oswoić” chemię i pokazuje, szerokie zastosowanie nauk ścisłych, oraz jak fascynująca może być praca w laboratorium.

Zestaw proponuje 17 eksperymentów z żelową masą, a załączona książeczka zawiera ciekawe i przystępne informacje o atomach, cząsteczkach i polimerach.

Korzystanie z zestawu wymaga nadzoru osoby dorosłej, a więc i rodzice przypomną sobie to i owo o polimerach 🙂

Gdzie kupić?

łamigłówka gra logiczna Anti-virus

Antivirus – łamigłówka

Celem gry Antivirus jest usunięcie z organizmu komórek wirusa. Chociaż tytuł gry i niektóre reklamówki sugerują związek z biologią i medycyną, gra jest przede wszystkim łamigłówką logiczną.

Gra Antivirus, podobnie jak szachy, wymaga planowania i przewidywania do przodu, dzięki czemu poprawia wizualną pamięć krótkotrwałą, która przydaje się później na przykład przy prowadzeniu samochodu.

Klocek wirusa oznaczony na czerwono musi zostać usunięty przez lewy górny róg planszy. Gra składa się 60 kart pokazujących układ wyjściowy wirusa, klocków i ogranicznika na planszy i ma 5 różnych poziomów trudności, będzie więc służyć wiele lat i graczom z różnych grup wiekowych.

Gdzie kupić?

Wiek 8-10

Pracownia Botaniki – zestaw do eksperymentów

zabawka naukowa pracownia botaniki

Pracownia Botaniki to zestaw do różnorodnych eksperymentów z roślinami – od nauki o istocie światła dla wzrostu roślin, po mały projekt artystyczny.

Zestaw oferuje wyposażenie do 30. doświadczeń, książeczkę z informacjami i instrukcjami oraz notesik do zapisywania wyników. Nauka odbywa się aktywnie, poprzez eksperymenty i obserwacje, które często trwają przez kilka dni. Zestaw pomoże rozwinąć wiedzę o roślinach, a także o mechanice nawadniania czy procesach parowania.

Rozwija ciekawość świata, koncentrację, cierpliwość, umiejętności motoryczne i kreatywność, a także zachęca do nauki i oswaja przedmioty ścisłe.

Gdzie kupić?

Wiek 9-12

Gra karciana Fasolki pudełko

Fasolki – gra karciana

Nie raz słyszymy, że kobiety zarabiają mniej, ponieważ „nie potrafią negocjować”. Z tą tezą można sporo polemizować, ale nie ma wątpliwości, że umiejętności strategicznej negocjacji przydadzą się zawsze — szczególnie w świadomym rozwijaniu swojej kariery zawodowej albo prowadzeniu businessu.

Tutaj z pomocą przyjdzie gra Fasolki, która rozwija właśnie umiejętność prowadzenia negocjacji.

Celem gry jest zarobienie jak największej ilości monet na sprzedaży fasolek. Gracze sadzą fasolki i sprzedają je – zarabiając więcej, jeśli wyhodowali fasolki jednego rodzaju. Sztuką jest więc pozbycie się zawczasu kart z fasolkami, które nie pasują do naszej uprawy, handlując z innymi graczami.

Gra wymusza w ten sposób ciągłą i intensywną interakcję pomiędzy grającymi — muszą prowadzić negocjacje, by doprowadzić do jak najkorzystniejszych wymian między sobą.

W ten sposób Fasolki pomagają odkryć w sobie ducha przedsiębiorczości, a także uczą prowadzenia pertraktacji i wypracowywania porozumień – umiejętności, które przydadzą się każdej dziewczynce już teraz, a także w dorosłym życiu.

Gdzie kupić?

Wiek 12+

Horror z Arkham

gra horror w arkham

Horror w Arkham to planszowa gra typu RPG (role-play game, gra fabularna) dla nastolatek i dorosłych.

Wyróżnia ją przede wszystkim równościowa reprezentacja kobiet: w grze pojawia się mnóstwo silnych, niezależnych bohaterek o fascynujących życiorysach, zarówno wśród dobrych, jak i złych postaci.

A do tego dochodzi wartka akcja i niesamowita atmosfera… szczegóły w recenzji Karoliny Wasielewskiej z GirlsGoneTech.

Gdzie kupić?

A Ty? Znasz jakieś ciekawe zabawki, godne polecenia rodzicom dziewczynek, którym równość płci leży na sercu? Daj znać w komentarzu u dołu!