Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy

„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” to nietypowa książka dla dzieci, która opowiada prawdziwe historie nietuzinkowych kobiet, ale z fikcyjną narracją.

Wzorując się na fantastycznej książce „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”, Anna Dziewit-Meller postanowiła stworzyć opowieść o wyjątkowych polskich kobietach, które „nie ustępują przecież w niczym bohaterkom ze światowej ligi, a są nieco zapomniane we własnym kraju”.

Księgarka na Regale tak opisuje swoje wrażenia z tej lektury: „Uczymy się przez doświadczanie. Jak lepiej zatem zachęcić dziewczynkę czy chłopca do poznania dawnych historii jeśli nie przez wędrówkę po przeszłych życiorysach, po których prowadzi nas też ciekawa, autentyczna, angażująca osoba?

Anna Dziewit-Meller nie mogła lepiej wybrać. Przewodniczką po „historii w spódnicy” zostaje dziewczyna z powstania styczniowego – Anna Henryka Pustowójtówna. Do każdej kobiecej historii wprowadza nas w odpowiednim nastroju, daje wskazówki, kiedy mamy być cicho, bo przebywamy w bibliotece, a kiedy uważać na chaszcze, bo zmierzamy w stronę Simony Kossak.

Mnie, osobie dorosłej, zastosowany zabieg, w którym czytelnik staje się współodkrywcą, podobał się, jakbym sama cofnęła się do bycia dziesięciolatką. Tym bardziej że autentycznie się dokształciłam, bo nie znałam pierwszej nauczycielki-feministki, pierwszej kobiety chirurga czy poetki w męskim stroju, która zrzuciła z siebie wszelkie konwenanse przypisane do płci żeńskiej.

Co więcej, każdy treściwy życiorys danej bohaterki przeplatają ciekawe wyjaśnienia pojęć, które mogą być dla młodych czytelniczek niejasne. Jako nauczycielka krzyczę, by stała się ona kiedyś lekturą szkolną!”

W książce znajdziemy życiorysy między innymi:

  • Krystyny Skarbek (kobiety-szpiega)
  • Elżbiety Drużackej (rymopiski)
  • Jadwigi Andegaweńskiej (kobiety-króla)
  • Zofii Stryjeńskiej (malarki)
  • Marii Skłodowskiej-Curie (naukowczyni)
  • Narcyzy Żmichowskiej (powieściopisarki i feministki)
  • Izabeli Czartoryskiej (mecenaski sztuki)
  • Krystyny Krahelskiej (harcerki, pielęgniarki, uczestniczki powstania warszawskiego)

Opis

Dodatkowe informacje

wiek

10-11, 11-12, 12-13, 8-9, 9-10

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”