Emi i Tajny Klub Superdziewczyn – Kółko Hiszpańskiego

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn – Kółko Hiszpańskiego, to książka o dziewczynkach, które lubią myśleć, dociekać, rozwiązywać problemy i nie boją się wyzwań.

Klub Superdziewczyn to tajny klub detektywistyczny, któremu przewodzi Emi. Kiedy dziewczynka trafia do pierwszej klasy szkoły podstawowej, okazuje się, że szkolna papuga Gaduła zaginęła, a pani od hiszpańskiego zachowuje się podejrzanie. Tajny klub stawia sobie za zadanie rozpracowanie pani Flamenko i odzyskania Gaduły do szkolnego zwierzyńca.

Na uwagę zasługują wzorce dziewczyńskości w książce — jej głównymi bohaterkami są cztery sprawcze dziewczynki, pierwszo- i drugoklasistki, które są ciekawe świata i używają swojego intelektu i sprytu do rozwiązywania zagadek detektywistycznych. Ich zdolność do niezależnego myślenia i pomysłowość są głównymi motorami napędowymi akcji.

Bohaterki mają też szerokie zainteresowania i inwestują w swoje pasje. Kiedy zastanawiają się, jak wydadzą pieniądze, jeśli uda się wygrać konkurs Google, ich lista potencjalnych zakupów robi wrażenie. Są na niej dyktafon, lornetki oraz aparat fotograficzny, które mają wesprzeć operacje dochodzeniowe Tajnego Klubu w przyszłości.

Gdy pojawia się pudło z kostiumami na bal przebierańców, bohaterki łapią w pierwszej kolejności za stroje smoczycy, herszta piratów i Willy Wonki. Przebrania księżniczek zostają na dnie pudła. Podobnie, klasyczne wróżby andrzejkowe nie kręcą się wyłącznie wokół romantycznych relacji z chłopcami – niektóre popularne zabawy Andrzejkowe przerobione są na wróżby o przyjaźni, przyszłych podróżach i nadchodzących prezentach.

Stereotypowe role płciowe pojawiają się natomiast wśród dorosłych. Tata Emi to artysta – intelektualista, który do odrabiania zadań córki włącza się wyłącznie znad gazety, żeby wtrącić jakąś życiową prawdę lub statystykę. Kiedy któregoś wieczora zostaje z córką sam w domu, nie potrafi przyrządzić jej pożywnego posiłku i nie zamierza wybrać się do sklepu, by kupić to, czego brakuje w lodówce, bo w końcu czeka fotel i gazeta. Wiemy, że jest architektem i że często ma napięte terminy, co powoduje, że wyłącza się z życia rodzinnego.

Tymczasem, mama Emi zdaje się mieć jakąś pracę, ale nie jest jasne jaką (przynajmniej w tym tomie). Z jednej strony czasem z powodu tej pracy wyjeżdża, a innym razem decyduje się na edukację domową córki i zostaje z nią w domu. Można odnieść wrażenie, że praca zawodowa tej postaci nie jest istotna ani dla niej, ani dla samej autorki.

Co gorsza, w kuchni mama Emi ma problemy z podstawową matematyką, myląc mililitry z litrami. W tle jest także inna dorosła kobieta, pani Laura, która jest wyłącznie skoncentrowana na wyglądzie i modzie (i także nie jest wspomniane czy i jaki ma zawód). W efekcie brakuje książce bardziej zróżnicowanych wzorców dorosłych kobiet i mężczyzn.

Dziewczynki natomiast wykazują się sprytem i determinacją, potrafią też przepracować swoje lęki i obawy, i wzajemnie motywować się do bardziej ryzykownych działań, bo w końcu „są klubem superdziewczyn i superpaczką”.

Przy okazji książka pobudza intelektualnie same czytelniczki, gdyż znajdują się w niej rozmaite ciekawe informacje o świecie np. ile to tuzin, jak powstaje chleb, jakie są rodzaje papug, kim jest behawiorystka, gdzie są Włochy, skąd pochodzi Flamenko, a także zawiera ciekawe rozważania o tradycji i nowoczesności itp.

Opis

Dodatkowe informacje

wiek

6-7, 7-8, 8-9, 9-10

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Emi i Tajny Klub Superdziewczyn – Kółko Hiszpańskiego”