Matylda

Matylda jest dziewczynką z niezwykłym darem: już jako pięciolatka potrafi i kocha czytać i wypożycza z pobliskiej biblioteki zaawansowane lektury. Wykazuje się też sporą dojrzałością jak na swój wiek i nawet matematyka przychodzi jej z łatwością.

Tymczasem rodzina Matyldy jest jej dokładnym przeciwieństwem: na porządku dziennym są telewizyjne seriale, odgrzewane obiady i oszukiwanie klientów w salonie samochodowym ojca. Dlatego rodzice Matyldy nie są w stanie docenić niezwykłych talentów i wrażliwości córki. Na dodatek traktują ją nie najlepiej właśnie dlatego, że jest inna niż oni.

Jednak Matylda jest dziewczynką pełną mocy i nie daje sobie dmuchać w kaszę. Obmyśla więc sposoby, by dać nauczkę ojcu w zamian za złe traktowanie, co prowadzi to do wielu komediowych sytuacji.

Z kolei w szkole Matylda trafia na dyrektorkę, która nie lubi dzieci. Jej koleżanki Hortensja i Lavender też biorą sprawy w swoje ręce, gdy przełożona szkoły dopuszcza się zbyt wielu niesprawiedliwości wobec uczniów. Roald Dahl wyolbrzymia każdą sytuację, przez co są one jednocześnie komiczne i surrealistyczne, a fabuła zaskakuje pomysłowością.

Matylda nawiązuje też bliski kontakt z nauczycielką panną Honey, która dokłada wszelkich starań, by kultywować zdolności dziewczynki. Kiedy Matylda znajduje w sobie kolejną szczególną moc: możliwość przesuwania przedmiotów siłą woli, używa tego daru, by wyciągnąć ulubioną nauczycielkę z życiowych tarapatów.

Matylda to niekonwencjonalna lektura dla młodszych nastolatek. Akcja i postaci są niezwykle oryginalne. Dahl bawi się z czytelnikami, naginając pewne granice.

Z tego powodu książka wzbudza czasem kontrowersje wśród rodziców. Po pierwsze, niektóre postaci i związane z nimi sceny są nieco drastyczne. Na przykład dyrektorka szkoły Agata Trunchbull jest okropna dla dzieci i Dahl ukazuje to karykaturalnie i z przesadą. Jeśli Wasze dziecko jest wrażliwe, może zdarzyć się, że Agata Trunchbull pojawi im się przed oczami wyobraźni po zgaszeniu światła. Dlatego 8-9 lat to absolutne minimum wiekowe dla tej książki.

Po drugie Dahl pokazuje, że rodzice nie zawsze mają rację i że dziecko ma prawo walczyć o swoje, jeśli nie jest szanowane. Taki przekaz jest rzadkością w książkach dla dzieci, choć jeśli zastanowić się nad tym głębiej, może nawet być bardzo odciążający dla rodziców. Dahl unika wychowawczego moralizatorstwa – gdy trzeba, jego bohaterki potrafią “narobić dymu”.

Co ważniejsze, fabuła podkreśla wartość przyjaźni i trzymania się razem, i stawia na dziewczęcą odwagę i niezależne myślenie. Dzięki nim Matylda i jej koleżanki są w stanie stawić czoła nawet największym przeciwnościom losu, z nieobliczalną dyrektorką włącznie.

Na podstawie książki powstał też film, który jest wspaniałym kinem familijnym.

Opis

Dodatkowe informacje

wiek

10-11, 11-12, 12-13, 9-10

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Matylda”