Opowiedz mnie

„Opowiedz mnie” Magdaleny Matoso to interaktywna książka, której historia i losy bohaterów zależą tylko i wyłącznie od opowiadającego, a także mogą być współtworzone przez słuchającego.

Na pierwszych stronach książki wybieramy główną bohaterkę lub bohatera historii. Przykładowo, mamy do wyboru księżniczkę strzegącą swojego królestwa, ale także małpkę-kosmonautkę czy 5 ramienną ośmiornicę biorącą kąpiel w wannie. Na kolejnej stronie wybieramy pojazd, którym postać będzie się poruszała: możemy na przykład wybrać dwugłowego smoka albo odrzutową rakietę; a na kolejnych kartach decydujemy jakie losy spotykają wybraną postać.

Dzięki tej nietypowej konstrukcji książka daje możliwość tworzenia mnóstwa różnych, za każdym razem innych historii. Fantastyczne w niej jest to, że można ją odczytywać za każdy razem inaczej i bohaterowie mogą zmienić swoje cechy oraz mogą napotykać za każdym razem inne wyzwania.

Ten interaktywny format zachęca dziecko do czynnego udziału w jej opowiadaniu i tworzeniu historii. W ten sposób nie tylko pobudza wyobraźnię, ale także odchodzi od modelu czytający rodzic i grzecznie, pasywnie słuchające dziecko.

Dziewczynki dostają zamiast tego dużo przestrzeni i zachętę do samodzielnego wyrażania preferencji, emocji i kreatywności. To, że książka daje możliwość decyzji na temat tego, jak rozwija się bajka, wzmocni poczucie sprawczości w dziecku już od najmłodszych lat.

Dodatkowo taka konstrukcja książki tworzy klimat do rozmawiania z dzieckiem o stereotypach.  Przy każdym kroku (wybór postaci, pojazdu, działania) znajduje się jedna opcja, która dość blisko powiela klasyczny schemat bajki o księżniczce. Jednocześnie książka daje pełne pole manewru na odejście od sztampowych rozwiązań. Na przykład księżniczka może wsiąść do rakiety albo małpka-astronautka podróżować na koniu. Dla rodzica może być ciekawe czy dziecko podąży za „klasycznym” szablonem czy też zacznie dodawać do historii mniej standardowe elementy.

Książka jest świetna nawet dla dzieci, które nie potrafią jeszcze wysiedzieć, słuchając czytanej bajki, ale za to chętnie wezmą udział we wspólnym jej oglądaniu i opowiadaniu. Sprawdzi się także aż do 5-6 roku życia.

Książka do zakupu w sklepach internetowych poniżej lub na stronie internetowej wydawnictwa Babaryba.

Opis

Dodatkowe informacje

wiek

18-24 mies., 2-3, 3-4, 4-5, 5-6

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Opowiedz mnie”