Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to międzynarodowy fenomen wydawniczy. Książka stała się popularna jeszcze przed publikacją, dzięki szerokiej kampanii w mediach społecznościowych, zwracającej uwagę na deficyt żeńskich postaci w literaturze dziecięcej. Dzisiaj jest uważana za kultową pozycję w literaturze dziecięcej. Doczekała się już tłumaczenia na 26 języków, a w przygotowaniu są kolejne.

Książka prostym językiem prezentuje historie 100 ważnych kobiet: liderek, polityczek, artystek, tancerek, naukowczyń, badaczek, prawniczek itp. Kobiet, których życiorysy i osiągnięcia otoczą dziewczynki wzorcami, które poszerzą im horyzonty, pobudzą ambicję i wiarę we własne możliwości.

Mamy więc na przykład Adę Lovelace, pierwszą informatyczkę, Fridę Khalo, znaną meksykańską artystkę, Królową Elżbietę I, pilotkę Amelię Earhart, badaczkę-przyrodniczkę Jane Goodall, Hillary Clinton i oczywiście Marię Słodowską-Curie.

Mamy też Yusrę Mardini, uchodźczynię i pływaczkę olimpijską, która wraz z siostrą uratowała życie kilkudziesięciu uchodźcom na tonącym pontonie na Morzu Śródziemnym. Książka jest więc nie tylko nakierowana na wzmacnianie dziewczynek, ale porusza różne ciekawe, czasem trudne tematy, np. pisze o czasach, kiedy dziewczynki nie mogły chodzić do szkoły, o wojnach czy też o dziewczynce, która urodziła się chłopcem.

Każda historia zajmuje jedną kartkę książki, a na kartce obok widnieją piękne ilustracje prezentowanych boahterek. Biografie są opowiedziane językiem przystępnym dla dzieci od 4. do 12 roku życia. Czasem pewne koncepcje czy słowa mogą wymagać pomocy dorosłego, ale pogłębi to tylko zrozumienie i zachęci do rozmowy z rodzicami.

Polską wersję audiobooka nagrała aktorka Maja Ostaszewska.

Opis

Dodatkowe informacje

wiek

10-11, 11-12, 4-5, 5-6, 6-7, 7-8, 8-9, 9-10

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”