Czy Wasze nastoletnie córki oglądają serial „Riverdale”?

„Riverdale” to nowy, bardzo popularny serial dla nastolatek i nastolatków na Netfliksie. Czy rodzice mogą spać spokojnie?

Intryga pierwszego sezonu „Riverdale” przypomina kultowy Twin Peaks: w pierwszym odcinku ciało Jasona, kapitana drużyny futbolowej w lokalnym liceum, wyławia z rzeki policja. Kolejne 12 odcinków obraca się wokół tajemnicy jego śmierci, stopniowo ujawniając, że mieszkańcy Riverdale ukrywają rozmaite sekrety i „trupy w szafie”.

Riverdale przerażone nastolatki oglądają film

Fabuła serialu jest spójna i ciekawa, a jego pierwszo- i drugoplanowe postaci mają głębię i urok. „Riverdale” należy też do nowej generacji seriali, które przekazują młodzieży zdrowe wzorce i zrównoważony obraz świata.

Należy zaznaczyć, że „Riverdale” nie jest serialem o tematyce światopoglądowej czy społecznej — to telewizja rozrywkowa, z elementami melodramatu, kryminału, romansu, sensacji, serial rodzinny i licealny, oparty na serii popularnych w Ameryce komiksów. Obecne w nim wzorce są po prostu naturalną częścią świata, w którym ma miejsce akcja serialu. Oto kilka z nich:

kłótnia matek serial Riverdale1. Kobiety w rolach sprawczych

W serialu znajdujemy całą gamę upełnomocnionych kobiecych postaci – nastoletnich i dorosłych. Zaznaczmy, że nie jest to serial „babski”, czyli adresowany wyłącznie do kobiet, a jednak ich decyzje, słowa i działania mają równie kluczowy wpływ na przebieg akcji serialu, jak postaci męskich.

W ten sposób „Riverdale” odróżnia się od filmów z Hollywoodu, w których żeńskie postaci mają do dyspozycji przeciętnie tylko 1/4 czasu dialogowego, który częściej niż rzadziej obraca się wokół tematyki mężczyzn albo związków z nimi i nie ma większego znaczenia dla rozwoju akcji. [Zobacz też Bechdel Test.] W „Riverdale”, żeńskie postaci zajmują lwią część czasu i przestrzeni na ekranie, a tematy ich rozmów są zróżnicowane i ciekawe.

2. Przyjaźnie między dziewczynami Riverdale dziewczyny narada

Już w pierwszych odcinkach serialu, nastolatki rezygnują z rywalizacji o facetów. Kiedy na światło dzienne wychodzi, że grupa chłopaków dopuszcza się „slut shaming”[1], dziewczyny jednoczą siły, by ukrócić ten proceder, dzięki czemu winni ponoszą konsekwencje.

Serial pokazuje solidarność i uczciwość w żeńskich relacjach jako wartości. Świetnym pretekstem ku temu jest główna męska postać — Archie — niezwykle przystojny, inteligenty i wrażliwy, grający na gitarze nastolatek, który podoba się obu głównym bohaterkom.

3. Zdrowe wzorce dotyczące ciała

Główne bohaterki, Betty i Veronica, to atrakcyjne dziewczyny, których ciała wyglądają na zdrowe i wysportowane, a one same stawiają na klasę w ubiorze. Z drugiej strony, jedna z dziewczyn w roli drugoplanowej, jest mniej atrakcyjna i przy kości, dzięki czemu serial daje nieco bardziej, niż przeciętny produkt amerykańskiej telewizji, realistyczny obraz kobiecego ciała.

Riverdale cheerleaderki na sali gimnastycznej

Poza tym, dużym pozytywem serialu jest to, że większość nastoletnich postaci podchodzi do kwestii kontaktu fizycznego z drugą płcią z dużą odpowiedzialnością i szacunkiem, zarówno do samych siebie, jak i do drugiej osoby. Nie jest to jednak serial „świętoszkowaty”, czego dowodem jest na przykład scena z „uwodzeniem – zemstą” w jacuzzi czy pojedynek cheerleaderek — jednak nastolatki w wersji „sexy” pokazane są raczej w dobrym stylu.

4. Zróżnicowane role kobiet i mężczyzn

kobieta i mezczyzna na budowieKobiety w Riverldale zajmują szereg ról społecznych, włączając w to wysokie stanowiska, jak na przykład burmistrzyni. Są żonami i matkami, ale też kobietami aktywnymi zawodowo i businessmankami. Z drugiej strony mamy też postać mężczyzny samotnie wychowującego syna.

Riverdale to miejsce, gdzie nie istnieje już sztywny podział na role związane z płcią. Jednocześnie serial stawia na rodzinę i więzi rodzinne — tym samym pokazując, że te dwie kwestie nie wykluczają się wzajemnie.

Na osobną wzmiankę zasługuje szeryf Riverdale, postać sama w sobie dość macho. Jego syn jest gejem, a szeryfa zajmuje w tej kwestii tylko jeden problem: czy jest on szczęśliwy i czy nikt w Riverdale nie utrudnia mu życia z powodu jego orientacji.

5. Poruszane problemy społeczne

Serial, choć zrealizowany w estetyce komiksowej i lekko cukierkowej, dotyka czasem istotnych problemów społecznych jak nastoletnia ciąża, alkoholizm, bezrobocie, rozbite rodziny, przestępczość elit finansjery, a także gentryfikacja miasteczka i jej konsekwencje.

Jednocześnie ma on ogromną wartość rozrywkową, a intrygi i zagadki utrzymują ciekawość i napięcie. Serial daleki jest od jednoznacznego moralizatorstwa — wspomniane wątki to raczej pytania, które mogą, choć nie muszą, skłaniać od myślenia.

Z tych pięciu powodów serdecznie polecam „Riverdale” – to świetna rozrywka dla nastolatek i nastolatków, a rodzice mogą spać spokojnie, bo serial jest pełen wzorców, które są bardzo okey.

[1] Slut-shaming to zawstydzanie, ośmieszanie, piętnowanie i wywoływanie poczucia winy u kobiet z powodu ich faktycznej lub domniemanej aktywności seksualnej lub ubioru. (Źródło: Anna Dryjańska, „Wszystkie jesteśmy zdzirami”)