“Siła Głosu” – recenzja telefoniczna

Ewa Jarmołowicz-Nowikow przeczytała opowiadanie p.t. „Siła Głosu” swoim córkom, Zosi (12) i Helence (9). Dzieli się z wrażeniami ze swoją koleżanką Pauliną Banaś, która to opowiadanie napisała, w rozmowie przez WhatsApp:

Ewa: Paulina, gratuluję Ci, naprawdę fajnie to wyszło. Bohaterka Susan wielokrotnie powracała w rozmowach przez kolejny dzień. Helenka kilka razy ją wspominała.

Paulina: Ok, to fajnie, to znaczy, że opowiadanie sprawdza się w takiej grupie wiekowej, jak się spodziewałam.

Ewa: Poza tym bardzo dobre było to, że w opowiadaniu zawsze jest najpierw sytuacja, która poprzedza wytłumaczenie jakiegoś problemu i ilustruje na czym on polega.

[W opowiadaniu syn sąsiadów mówi dziewczynkom w trakcie kłótni na podwórku, że są gorsze, ponieważ nie mogą głosować na prezydenta. Bohaterki opowiadania, Susan i Mary dowiadują się wraz z czytelniczkami i czytelnikami, że kobiety w Stanach Zjednoczonych nie głosują. Rzecz się dzieje w 1872 roku.]

Paulina: Cieszę się, że się Wam podobało. Naprawdę.

Chłopiec mówi że kobiety nie mają prawa głosu

Ewa: Zosia nie raz miała satysfakcję, ponieważ była w stanie zgadnąć, jakie było źródło problemu. Jak na przykład z tą awanturą o tort: Zosia od razu mówiła, że wydarzyła się przez to, że kobieta zarabia mniej niż mężczyzna.

[W opowiadaniu pan White kupuje sobie duży tort, a Susan Anthony mały, ponieważ jej nie stać, chociaż oboje są dyrektorami szkół. Młodzi czytelnicy i czytelniczki dowiadują się w ten sposób, na czym polega nierówność dochodów ze względu na płeć.]

Paulina: Ooooo, no proszę, już w jej wieku jest świadoma, że jest taki problem? To super.

Ewa: Także Paulina, jeszcze raz ci gratuluję, naprawdę fajnie to wyszło.

Paulina: Dzięki, Ewa, że mi to opowiadasz, naprawdę bardzo mi miło.

Mega się cieszę, bo pojawiła się w necie jeszcze jedna recenzja na Facebooku parę dni temu, bardzo pozytywna. Pani, która zajmuje się fizjoprofilaktyką dla kobiet przeczytała moje opowiadanie swojemu 5-letniemu synkowi. Byłam w szoku, że opowiadanie sprawdziło się już u pięciolatka.

Więcej o opowiadaniu „Siła Głosu” tutaj. Ilustrowane opowiadanie dla dzieci p.t. "Siła Głosu" w formie e-booka powstało w wyniku pracy wolontariackiej trzech babek: Pauliny Banaś (autorka tekstu), Pauliny Lewandowskiej (ilustracje) oraz Julii Piotrowskiej (korekta, edycja, skład).