“Siła Głosu” – opowiadanie o Susan Anthony

Ilustrowany e-book z opowiadaniem dla dzieci o Susan Anthony

emancypantce, która w 1872 roku została aresztowana i postawiona przed sądem

za próbę oddania głosu w wyborach prezydenckich w USA.

Opowieść o dziewczynce, dzięki której kobiety mogą brać udział w wyborach.

susan anthony z flagą usaTeraz Ty i Twoje dziecko możecie dowiedzieć się o przygodach Susan Anthony, dzięki opowiadaniu dla dzieci p.t. “Siła Głosu” autorstwa Pauliny Banaś, z ilustracjami Pauliny Lewandowskiej, wydanym w formie e-booka.

Walka o prawa wyborcze kobiet to ponad 150 lat systematycznej i wytrwałej pracy wielu emancypantek, żeby dać nam, kobietom, zwierzchność nad naszym losem. W jej efekcie 50% populacji niemalże w każdym kraju na świecie uzyskało czynne i bierne prawo wyborcze. Pomimo wagi tych wydarzeń, nie znalazły one należytego miejsca w szkolnych programach i podręcznikach.

„Siła Głosu” to opowiadanie, które w przystępny dla dzieci sposób opowiada o tym, dlaczego prawo do głosowania jest ważne. Dostarczy ono także nowych, ciekawych informacji o historii emancypacji zarówno dzieciom jak i niejednej osobie dorosłej — dostępnego w prezencie dla każdej osoby, która zapisze się do naszego newslettera.

Do jakiej grupy wiekowej skierowane jest opowiadanie?

Zależy to od dojrzałości czytelniczej dziecka, a także zaangażowania osoby dorosłej podczas czytania.

Opowiadanie polecamy już od 6. roku życia, do czytania dziecku przez osobę dorosłą. Od 8. lub 9. roku życia dzieci mogą czytać je samodzielnie. Zaciekawi ono także młodsze nastolatki.

Mary Anthony dowiaduje się, że nie może głosować bo jest kobietą.

Historia jest opisana prosto i zawiera elementy przemawiające do wyobraźni dziecięcej. Sama tematyka jest z natury nieco wymagająca. Tekst tłumaczy, co oznacza „prawo do głosowania” i dlaczego jest ono istotne. Mowa także o procesie sądowym i o tym, że Susan może trafić do więzienia.

Nie jest jednakże konieczne, żeby dziecko w pełni rozumiało każde z pojęć użytych w opowiadaniu. Przykładowo, dziecko nie musi być w stanie wyjaśnić, kim dokładnie jest prezydent USA: większość dzieci już na etapie 5-6 roku życia rozumie, że jest to bardzo ważna osoba, co wystarczy do zrozumienia ogólnego sensu opowiadania.

policjant aresztuje Susan Anthony za oddanie głosu w wyborach

Tekst dotyka problemu nierówności płac przez pokazanie, że mężczyzna i kobieta wykonują tę samą pracę, ale kobieta nie może sobie pozwolić na kupno tego samego wspaniałego tortu. Większość dzieci z łatwością zrozumie i poczuje niesprawiedliwość tej sytuacji.

Susan może kupić tylko mały tort.