„Tydzień na budowie” – recenzja

„Poznajcie pojazdy z budowy, a dni tygodnia same wpadną Wam do głowy!” – tak Jean Reidy, autorka książki „Tydzień na budowie” zachęca rodziców i dzieci do zainteresowania tą pozycją.

okładka książki tydzień na budowieKsiążeczka w zabawny i prosty sposób przedstawia dzieciom kolejne dni tygodnia, łącząc je za pomocą krótkich, rymowanych wierszyków z maszynami i pracami typowymi dla budowy.

Prace budowlane prowadzone są przez wyspecjalizowaną i wesołą ekipę zwierzątek, która tydzień rozpoczyna w niedzielę od planowania i wyznaczenia sobie zadań, poprzez ich realizację w każdy z kolejnych dni tygodnia. W sobotę zwierzęta urządzają huczne otwarcie wybudowanego przez nich placu zabaw dla dzieci.

Jest to ten rodzaj książki, dzięki któremu dzieci uczą się szybko i niepostrzeżenie. Rodzice nie zdążą się nawet zorientować, kiedy i gdzie ich pociechy nauczyły się rozróżniać dźwig, koparkę, spychacz czy walec.

dziewczynka czyta tydzien na budowie wydawnictwa babaryba

Wszystkie zwierzęta są równo zaangażowane w budowę placu zabaw i w wykonywane przezeń prace. W związku z tym książka dyskretnie, aczkolwiek stanowczo, przełamuje stereotypy płciowe – na budowie pracują zarówno Pani Żyrafa, jak i Pan Krokodyl. Jednego dnia Pan Słoń prowadzi walec, a w kolejnym dniu kierowcą wywrotki jest Pani Małpa.

Książka może być inspiracją dla dziewczynek z jednej strony do zgłębiania wiedzy w zakresie prac technicznych takich jak malowanie czy przybijanie gwoździ, a z drugiej do rozwijania zainteresowań konstrukcyjnych czy dotyczących pojazdów.

Książka adresowana jest przede wszystkim do dzieci w wieku okołoprzedszkolnym, ale sądzę, że młodsze też będą się z powodzeniem nią interesowały, dzięki bardzo ładnej i bogatej szacie graficznej. Prace i maszyny budowlane są przedstawione w bardzo rzeczywisty sposób, który jednocześnie jest zabawny, kolorowy i ciekawy.

pani malpa i pani zyrafa na budowie - książka bez płciowych stereotypówKsiążka bardzo mile mnie zaskoczyła. Biorąc ją do ręki, nie spodziewałam się niczego więcej niż typowej książki obrazkowej dla chłopców o koparkach.

Jestem zauroczona, że w tak wesoły sposób można uczyć dziewczynki i chłopców o maszynach, pracach budowlanych oraz o dniach tygodnia.

Książka do zakupu w sklepach internetowych poniżej lub na stronie internetowej wydawnictwa Babaryba.