Umacniające zabawy dla ojca i córki

Naukowcy udokumentowali, że niektórzy ojcowie bawią się z córkami mniej, niż bawiliby się lub bawią się z synami. Niektórzy mężczyźni mają większą trudność z włączeniem się w wychowanie córek, gdyż świat dziewczynek jest dla nich mniej znajomy.

Ojciec bawi się z córkami na trawieDlaczego tak się dzieje? Jednym z powodów może być to, że ojcowie patrzą na te wszystkie koniki Pony, gumeczki z gwiazdeczkami, brokatowe lakiery do paznokci i różowe sukienki, i nie do końca wiedzą co oni mieliby z tym wszystkim zrobić.

Możliwe, że tatusiowie ci popełniają pewien myślowy błąd – nie doceniają faktu, iż jeśli pokażą córkom trochę „swojego” świata, nauczą je kilku rzeczy, które mocno zaprocentują im w przyszłości.

Dzieci nabywają nowe informacje i umiejętności bezwysiłkowo, gdyż ich umysł jest niezwykle plastyczny. Ostatnio mój partner, który pomagał mi naprawić rower, nie mógł nadziwić się, że to, co dla niego jest oczywistością, było dla mnie trudne i zupełną nowością.

Co prawda zawsze można liczyć na pomoc jakiegoś mężczyzny. Jednak lubię wiedzieć, że sama jestem w stanie zadbać o to, czego potrzebuję. Wtedy mogę wybrać, czy chcę prosić kogoś o pomoc lub podzielić się z kimś obowiązkami – zamiast nie mieć innego wyjścia.

W dzisiejszych czasach mam oczywiście do dyspozycji YouTube i mogłabym obejrzeć szereg filmów wideo o naprawie roweru – potem zbiec do piwnicy i trzymać kciuki, że rower, który mam, ma cokolwiek wspólnego z rowerem na wideo; że wideo, które oglądałam, faktycznie daje rozwiązanie na to, co muszę naprawić, i że dobrze zapamiętałam jak to zrobić.

Przy ograniczeniach dorosłego życia jest to spora, i często zaporowa, inwestycja czasowa. Szkoda, że nie nauczyłam się tego, gdy mój umysł był jak gąbka i wszystko wydawało mi się zabawą. A mój tata był przecież niezłym majsterkowiczem!

Dlatego dzisiaj prezentujemy Wam jedenaście pomysłów na aktywności i zabawy dla taty i córki. Dzięki nim dziewczynki będą dobrze przygotowane do radzenia sobie w rozmaitych sytuacjach życiowych. Jednocześnie te wspólne chwile pomogą zbudować unikalną więź między ojcem i córką od najmłodszych lat.

młotek obcęgi#1. Naucz ją co robią narzędzia
Jeśli jest bardzo mała, możesz poczytać jej książkę o narzędziach, albo pobawić się z nią narzędziami z drewna. Jednak nie czekaj zbyt długo, zanim pokażesz jej prawdziwą skrzynkę z narzędziami, i dasz jej, pod swoim bacznym nadzorem, wypróbować sił w prostych zadaniach, jak użycie małego młotka czy śrubokrętu.

#2. Naprawcie rower
Rozszerzeniem nauki o narzędziach, może być praktyczne oporządzenie roweru po zimowej przerwie, a także oliwienie czy naprawa łańcucha, który spadł.

#3. Ucz ją o samochodach
Dlaczego by nie porozmawiać z córką, na co warto zwracać uwagę przy wyborze nowego samochodu i wytłumaczyć, czym kierowałeś się przy zakupie tego, którego aktualnie używa rodzina? Możliwe, że któregoś dnia córka zaimponuje sprzedawcom w salonie samochodowym kilkoma wnikliwymi pytaniami.

#4. Pojedźcie na stację benzynową
Poza obsługą samej pompy paliwowej, warto nauczyć ją regulacji ciśnienia w oponach. Przyznam szczerze, że jeszcze do niedawna uśmiechałam się bezradnie do uprzejmych panów na stacjach benzynowych, bo nie bardzo wiedziałam, jak się do tego zabrać. Na szczęście znalazł się taki, który nie tylko wyregulował mi ciśnienie, ale jeszcze objaśnił, jak następnym razem mogę to zrobić sama.

Ojciec z córką na ręku pokazuje zimne ognie#5. Wejdźcie w świat 3D
Zauważ, że stereotypowe zabawki dla dziewczynek często nie rozwijają myślenia przestrzennego, a jest to bardzo istotna umiejętność kognitywna, która potem przydaje się między innymi w inżynierii, businessie, czy przy zwykłym parkowaniu samochodu.

Możecie układać razem klocki albo zbudować tor dla kulek. Możecie też iść do kina na film 3D, a potem razem wykonać trójwymiarowy hologram na telefonie. Tutaj można znaleźć filmik do projekcji hologramów, z kształtami, które na pewno spodobają się dziewczynce.

#6. Porozmawiajcie o prądzie, magnesach i kablach
Wymiana baterii w pilocie jest świetną okazją do tego, żeby nauczyć się czegoś o plusach i minusach, a przy okazji jest to czynność, która ma natychmiastowy wymierny efekt, a więc i dużą edukacyjną wartość dodaną. Z kolei, kiedy podłączasz jakieś nowe urządzenie, dopasowanie właściwych kabli po kształcie i kolorze z właściwymi wtyczkami, może stać się naturalną łamigłówką i zabawą logiczną.

Przyszłość na rynku pracy będzie należała do technologii i innowacji, warto więc od najmłodszych lat oswajać dziewczynkom przedmioty ścisłe. Polecamy Wam do tego zabawki naukowe, na przykład mini-laboratorium magnesów, słoneczną szklarnię i Fabrykę Glutożelków.

#7. Drobne naprawy domowe
Podobną zabawą-łamigłówką do tej z podłączaniem kabli, jest na przykład wyprawa do sklepu ze zużytą żarówką i znalezienie właściwej na zamianę. Sama wymiana żarówki jest także czymś, co możecie zrobić razem – dzięki temu nauczysz córkę nie tylko, że trzeba poczekać, aż żarówka ostygnie, ale też jak dla bezpieczeństwa wyłączyć właściwy korek przed wymianą.

#8. Ugotujcie coś razemkuchenka zmywarka
Wielu mężczyzn świetnie sprawdza się w kuchni, a dzieci najczęściej chętnie pomagają w różnych czynnościach przy gotowaniu. Są takie, które lubią myć warzywa lub naczynia (zabawa z wodą i pianą), przygotowywać masę na naleśniki, ważyć, wrzucać i mieszać składniki, a także ustawiać, włączać i wyłączać różne urządzenia.

Wspólny czas w kuchni to okazja, by porozmawiać też o kilku ciekawych i ważnych kwestiach, na przykład o bezpieczeństwie w kuchni, jak działają różne urządzenia, dlaczego nie można wstawiać metalu do mikrofalówki, nie wspominając już o przeliczaniu gramów na dekagramy.

#9. Wspinaczka po drzewach
Wybierz takie drzewo, które ma duże i niskie konary, i zobacz, jak poradzi sobie Twoja córka. Być może okaże się, że dla niej to niewielkie wyzwanie, a być może będzie potrzebowała od Ciebie kilku wskazówek, jak wchodzić i schodzić bezpiecznie. Może być też jej potrzebna odrobina wsparcia, zachęty i otuchy.

Ojciec z córką na rękach radość ojcowstwa

Tego typu aktywności wyrabiają koordynację ruchową, poczucie odpowiedzialności i wiarę we własne fizyczne możliwości. Wspólna wyprawa na ściankę wspinaczkową jest drugim świetnym sposobem, w który można to osiągnąć.

Za wszelką cenę unikaj zmuszania, wyśmiewania, a co ważniejsze obiecywania, że będziesz trzymał, a mimo to puszczania — dziecko musi wiedzieć, że zawsze może w 100% ufać, temu, co mówisz.

#10. Pograjcie w piłkę
To, że masz w domu dziewczynkę, nie znaczy, że nie możesz pokopać w porządną piłkę nożną i postrzelać z nią bramek. Inwestujesz w ten sposób w koordynację wzrokowo-ruchową dziecka, a także dajesz jej możliwość wypróbowania rozmaitych aktywności. Z nastolatką możesz też obejrzeć film „Podkręć jak Beckham” – komedię o brytyjskich dziewczynach zafascynowanych futbolem.

#11. Poczytajcie o ciekawych i ambitnych kobietachStephanie Kwolek przed mikroskopem
Pewnie nie masz ochoty na historie o modelkach, projektantkach, czy gwiazdach filmowych i ich makijażu. Natomiast mogą Was oboje zainteresować historie i osiągnięcia kobiet w nauce, businessie, astronautyce, sporcie czy polityce. (Wypróbuj na początek nasz artykuł „Pięć zdjęć ciekawych kobiet, które musisz koniecznie pokazać swojej córce”).

O kamizelce kuloodpornej słyszał każdy, ale nie każdy wie, że Kevlar – włókno używane w tych kamizelkach wynalazła Polka z pochodzenia, Stephanie Kwolek. Bardzo ciekawe w życiorysie Kwolek jest to, że jako dziewczynka spędziła długie godziny ze swoim ojcem Johnem Kwolkiem (Janem Chwałkiem), zapalonym przyrodnikiem. Zwiedzali wspólnie lasy i pola w pobliżu domu, wypełniając kalendarze listami z kwiatami, nasionami, trawami i odpowiednimi opisami. To wyrobiło w Stephanie zainteresowanie najpierw medycyną, a potem chemią, i w efekcie dokonała odkrycia, dzięki któremu znalazła się w światowej czołówce naukowców.

A na koniec, jeśli chcesz także poznać odrobinę świata swojej córki, wiedz, że jest to całkowicie możliwe – dla inspiracji koniecznie obejrzyj to wideo: